Quantcast
skip navigation

Eden Prairie completes undefeated regular season to finish atop final poll

By Trevor Squire, SportsEngine, 10/24/17, 11:30AM CDT

Share

The Eagles beat Edina 35-10 in Week 8, carrying 8-0 record into postseason.


Click here to view complete rankings.

Class 6A

Eden Prairie completed the 2017 regular season undefeated after the Eagles' 35-10 win over Edina last week. The Eagles (8-0, 4-0) clinched the Metro West subdistrict title outright and remained atop the final Class 6A Associated Press poll with the win.

Second-ranked Minnetonka (7-1, 3-1) lost to the Eagles in Week 7, but bounced back, bludgeoning Burnsville 42-8 to reclaim the No. 2 spot. St. Michael-Albertville (7-1, 5-1), ranked third, rolled Osseo 35-6 for its third consecutive win to close the regular season.

Centennial picked up a 27-7 victory over East Ridge in Week 8 as the Cougars (7-1, 5-1), ranked fourth, have only fallen to St. Michael-Albertville this season. Edina (6-2, 2-2) slid from No. 2 to No. 5 following the Hornets' loss to Eden Prairie.

Click here to view the complete rankings.

       

Class 5A

Ranked the top team in Class 5A, Chaska (8-0, 4-0) concluded its first perfect season since 2013 with a 21-16 win against Robbinsdale Armstrong last Wednesday. Robbinsdale Cooper (8-0, 4-0), ranked second, claimed the Suburban Gold subdistrict title outright following a 41-34 victory over Irondale.

Defending Class 5A champion, No. 3 Elk River (7-1, 6-1), rose a spot in the poll after posting a season-high in points as the Elks ran roughshod over Cambridge-Isanti 71-21. Northfield (8-0, 5-0), ranked fourth, fell a spot despite shutting out Rochester Century 14-0 last week to complete the regular season unbeaten.

Fifth-ranked Apple Valley (7-1, 4-0) beat Henry Sibley 42-14 to maintain the No. 5 spot.

Click here to view the complete rankings.

         

Class 4A

The top seven teams in Class 4A all completed unbeaten regular seasons which should make for a competitive postseason.

Top-ranked Winona (8-0, 5-0), which was last year's runner-up in Class 4A, put the finishing touches on a perfect regular season in its 40-21 throttling of Austin last week. The Winhawks' nemesis, defending champion and second-ranked Benilde-St. Margaret's (8-0, 5-0), also capped an unbeaten schedule with its 55-14 rout of Bloomington Jefferson.

Ranked third, Marshall (8-0, 8-0) posted a season-high in points scored with its 76-34 win over Jordan. Fourth-ranked Rocori (8-0, 6-0) stopped a two-point conversion to hang onto its 28-26 victory over Willmar, while No. 5 Cloquet (8-0, 7-0) defeated Hermantown 42-6. 

Click here to view the complete rankings.

       

Class 3A

St. Croix Lutheran maintained its stake atop the Class 3A poll as the Crusaders (8-0, 5-0) dealt Minneapolis Henry a 48-33 defeat, while second-ranked Pierz (8-0, 7-0) shut out Rockford 50-0.

Third-ranked Glencoe-Silver Lake (7-1, 5-1) edged Litchfield 28-14, and fourth-ranked Fairmont (7-1, 6-1) beat New Ulm 42-7. Esko (7-1, 5-0), ranked fifth, claimed its seventh win of the season by defeating Mora by a field goal in a 41-38 finish.

Ranked No. 6, Two Harbors (7-1, 4-0) moved ahead two places in the poll after its 54-8 demolition of Eveleth-Gilbert. 

Click here to view the complete rankings.

        

Class 2A

Defending Class 2A champion and top-ranked Caledonia (8-0, 7-0) closed its 2017 regular season campaign with a 40-6 win versus St. Charles last Wednesday. Second-ranked Minneapolis North (8-0, 6-0), which won last year's Class 1A title before opting up, shut out Concordia Academy 34-

No. 3 Hawley (8-0, 6-0) claimed a shutout in a 44-0 decision against Pelican Rapids, while fourth-ranked Triton (7-1, 6-1) also stymied Zumbrota-Mazeppa 42-0. Triton's only loss of the season was by a touchdown to Caledonia 34-27. 

Fifth-ranked Redwood Valley (7-1, 6-1) posted its second-straight 40 or more point outing in a 42-7 drubbing of Martin County West.

Click here to view the complete rankings.

        

Class 1A

Wabasso claims the No. 1 spot in the Class 1A rankings after the Rabbits (8-0, 6-0) rolled Adrian 55-12. Second-ranked and former No. 1 Goodhue (8-0, 7-0) capped its regular season with a 43-14 victory over Southland. 

Ranked third, Braham (8-0, 7-0) pushed aside Mesabi East 38-20, while No. 4 BOLD (8-0, 7-0) steamrolled Morris Area/Chokio-Alberta 56-16. Fifth-ranked Ottertail Central (8-0, 6-0) trounced West Central Area 43-14.

Minneota (8-0, 6-0), ranked sixth, finished its regular season with a 48-14 win over Lac qui Parle Valley. No. 7 Ada Borup/Norman County West (8-0, 4-0) posted its second-straight game with over 50 points in its 51-6 demolition of Pine River-Backus.

Click here to view the complete rankings.

              

9-Man

Sixth-ranked Nevis (7-1, 7-1) knocked off former No. 3 Stephen-Argyle (7-1, 7-1) 42-20 last week, making room for other teams to climb up the 9-Man poll.

Top-ranked Spring Grove (8-0, 7-0) held its place in the poll following its 49-14 victory over LeRoy-Ostrander. Cromwell-Wright (8-0, 6-0), ranked second, routed Wrenshall 39-8. 

Verndale (8-0, 8-0) overtook the No. 3 spot in the poll after its 56-6 romping of Wheaton-Herman-Norcross, while No. 4 Cleveland/Immanuel Lutheran (7-1, 7-0) and No. 5 Houston (7-0, 6-1) both climbed a single spot following wins last week.

Seventh-ranked Red Rock Central (8-0, 8-0) rounds out the last of 9-Man's unbeaten teams after the Falcons' 35-0 shutout of Renville County West.

Click here to view the complete rankings.

     

Spotlight Games

most popular

Tag(s): Rankings  All Articles  MSHSL Districts  9-Man  North  Blue  Cook County  Ely  Mountain Iron-Buhl  Silver Bay  Hill City/Northland  Isle  Nevis  Ogilvie  Onamia  Red  Bigfork  Kelliher/Northome  Lake of the Woods   Littlefork-Big Falls  Northeast Range  North Woods  White  Carlton  Cromwell-Wright  Floodwood  McGregor  South Ridge  South  East  Alden-Conger/Glenville-Emmons  Grand Meadow  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle-Pacelli  Mabel-Canton  Randolph  Spring Grove  West Lutheran  West   Cleveland/Immanuel Lutheran  Edgerton/Ellsworth  Fulda  GHEC/Truman  Heron Lake-Okabena  Hills-Beaver Creek  Madelia  Mountain Lake Area  Nicollet  Westbrook-Walnut Grove  West  North  Clearbrook-Gonvick  Goodridge-Grygla-Gatzke  Kittson County Central  Northern Freeze  Stephen-Argyle  Warren-Alvarado-Oslo  Ada-Borup/NCW  Cass Lake-Bena  NCE/UH  Waubun  Win-E-Mac  South  Bertha-Hewitt  Hillcrest Lutheran  Laporte  Rothsay  Underwood  Verndale  Brandon-Evansville  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  MACCRAY  Renville County West  Wheaton-Herman-Norcross  Big Southeast  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Red Wing  Winona  New Prague  Northfield  Owatonna  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  East Central  North  Albany  Becker  Foley  Little Falls  Milaca  New London-Spicer  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  South  Annandale  Dassel-Cokato  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Litchfield  Watertown-Mayer  Metro  East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Roseville  Stillwater  Woodbury  White Bear Lake   Maroon  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Park of Cottage Grove   Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  South  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Rosemount  Midwest  Blue  Frazee  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Ottertail Central  Staples-Motley  United North Central  Wadena-Deer Creek  Red  Detroit Lakes  East Grand Forks  Fergus Falls  Park Rapids   Pequot Lakes  Perham  Roseau  Thief River Falls  White  Barnesville  Breckenridge  Crookston  Dilworth-Glyndon-Felton  Hawley  Pelican Rapids  Warroad  Mid Southeast  East  Fillmore Central  Goodhue  Hayfield  Kingsland  Lewiston-Altura  Rushford-Peterson  Southland  Wabasha-Kellogg  West  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Janesville-Waldorf-Pemberton  Kenyon-Wanamingo  Mankato Loyola  Medford  St. Clair  United South Central  Mid State  Sub 1  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Maple Lake  Melrose  Paynesville  Pierz  Rockford  Sub 2  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Minnewaska  Montevideo  Morris Area/Chokio-Alberta  Sauk Centre  Yellow Medicine East  Sub 3  Belgrade-Brooten-Elrosa  Browerville/Eagle Valley  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Kimball  Parkers Prairie  Royalton  Upsala/Swanville  West Central Area  Northeast  Blue  Aitkin  Esko  Crosby-Ironton  Moose Lake-Willow River  Mora  Pine City  Red  Cloquet  Duluth Denfeld  Grand Rapids  Hermantown  Hibbing  Proctor  Silver  Barnum  Braham  Chisholm  Deer River  East Central  Hinckley-Finlayson  Mesabi East  Rush City  White  Eveleth-Gilbert  Greenway/Nashwauk-Keewatin  International Falls   Two Harbors  Virginia  Northwest  West  Lake Park-Audubon  Polk County West  Badger-Greenbush-Middle River  Fertile-Beltrami  Fosston  Mahnomen  Red Lake County  East  Bagley  Blackduck  New York Mills  Pillager  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  North Central  Blue  Buffalo  Cambridge-Isanti  Elk River  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Red  Alexandria  Bemidji  Brainerd  Moorhead  Rocori  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  Willmar  White  Big Lake  Chisago Lakes  Duluth East  Monticello  North Branch  Princeton  Southeast  Red  Cannon Falls  Byron  Kasson-Mantorville  Stewartville  Plainview-Elgin-Millville  La Crescent  Lake City  Rochester Lourdes  White  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  Pine Island  St. Charles  Triton  Winona Cotter  Zumbrota-Mazeppa  Southwest  East  Ortonville  Lakeview  Russell-Tyler-Ruthton  Murray County Central  Tracy-Milroy-Balaton  Adrian  Canby  Dawson-Boyd  Minneota  Lac qui Parle Valley  West  Cedar Mountain-Comfrey  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Red Rock Central  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  South Central  Blue  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Lester Prairie/Holy Trinity  LeSueur-Henderson  Maple River  Mayer Lutheran  New Richland-H-E-G  Norwood Young America  Sibley East  Waterville-Elysian-Morristown  Red  Albert Lea  Belle Plaine  Fairmont  Jordan  Marshall   New Ulm  St. Peter  Tri-City United   Waseca  Worthington  White  Blue Earth Area  Jackson County Central  Luverne  Martin County West  Pipestone Area  Redwood Valley  St. James  Windom  Suburban  Red  Benilde-St. Margaret's  DeLaSalle  Irondale  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Spring Lake Park  White   Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Academy of Holy Angels  Orono  Richfield  Waconia  Twin City  Blue  Brooklyn Center  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Roosevelt  St. Agnes  St. Paul Humboldt  Spectrum  Gold  Minneapolis South  Providence Academy  St. Paul Harding  St. Paul Johnson  SMB  Maroon  Fridley  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  St. Anthony  St. Croix Lutheran  St. Paul Central  St. Paul Highland Park  Red  Breck  Columbia Heights  Concordia Academy  Minneapolis Henry  Mound Westonka  St. Paul Como Park  North  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Osseo  Totino-Grace  West  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Maple Grove  Minnetonka  Prior Lake  Shakopee  Wayzata  Independent  Minnesota Academy for the Deaf  Duluth Marshall  Academy Force  Blue  Red  Wrenshall  Central  Blue  Gold  Grey