Quantcast
skip navigation

Chart: All-Star football rosters

By Star Tribune, 06/30/12, 2:15AM CDT

Share

ALL-STAR FOOTBALL

When: 1 p.m. Saturday Where: Husky Stadium • St. Cloud State Tickets: $12 adults, $5 students

NORTH

Offense

Quarterbacks: Joe Mollberg, Detroit Lakes; Nate Meyer, Rocori

Running backs: Esten Weber, Dawson-Boyd; Josh Werness, Anoka; Joshua Bungum, Paynesville Area; Zach Riopelle, Warren-Alvarado-Oslo

Tight ends: Troy Peterson, Ulen-Hitterdal; Zach Stelter, Dawson-Boyd

• Wide receivers: Patrick Flaherty, Grand Rapids; Emeche Wells, Roseville; Logan Connelly, Benson; Cody Rutledge, Bemidji.

Linemen: David Simmet, Hill-Murray; Douglas Welch, Ogilvie; Jacob Kassulker, Brainerd; Jesse Hein, Perham; Keegan Porter, Bigfork; Kevin Olson, Andover; Kyle Griffin, Anoka; Matt Valentine, Little Falls; Nick Carr, Totino-Grace; Paul Kaczor, St. Cloud Tech

Defense

Linemen: Alex Tray, Rocori; Ben Eli, Albany; DeQuan Mosley, Spring Lake Park; Frank Lesar, Hermantown; GJullian Flemister-King, Champlin Park; Kit Snyder, Wayzata; Matt Weber, Rogers; Matt Wildes, Mounds View

Linebackers: Andy Moritko, Totino-Grace; Ben McDonald, Mahtomedi; Brandon Larson, Bemidji; Derek Schofield, Proctor; Taj Rich Jr., Cooper; Zach Krenz, Stillwater

Defensive backs: Noah Waiwaiole, Spring Lake Park; Dieter Brenner, St. Cloud Tech; Cole Gauldin, Annandale; Brian Labat, Detroit Lakes; Laylor Lewandowski, Foley; Christian Pedroza, Rocori; D.J. Hebert, Osseo; Dylan Quaife, Cook County; Shaquille Theus, Coon Rapids

Coaches

• Jeff Schlieff, Spring Lake Park (head coach); Matt Walter, Annandale; Dan Essler, New London-Spicer; Troy Hendricks, Bemidji; Jeff Moritko, Totino-Grace; Deryl Ramey, Brainerd; Chuck Ross, Underwood

SOUTH

Offense

Quarterbacks: Drew Bauer, Eagan; Trey Heid, Lakeville North

Running backs: Beau Bofferding, Marshall; Benjamin Wolterman, Southland; Brian Bellrichard, Byron; Maverick Edmunds, Chanhassen; Samuel Sura, South St. Paul

Tight ends: Johnny Menning, Edgerton/Ellsworth; Travis Frank, Caledonia

Wide receivers: Adam Schultz, Fairmont; Charlie Hayes, Lakeville North; Hunter Friesen, Mankato West; Matt Heller, Lakeville South; Trace Adams, Hutchinson

Linemen: A.J. Miller, Lakeville North; Beau Stough, Redwood Valley; Connor Longhenry, Glencoe-Silver Lake; Daniel Stuewe, Norwood-Young America; Isaac Vesel, La Crescent; Kyle Krzmarzick, Sleepy Eye St. Mary's; Teddy Barthel, Caledonia; Connor Randall, Eagan; Zack Johnson, Eastview

Defense

Linemen: Andrew Clemens, Shakopee; Brett Bremer, Hopkins; Brett Pierce, Holy Angels; Jeffrey Amundson, Waterville-Elysian-Morristown; Paul Sonnek, Maple River; Justin Carr, Rochester Mayo; Matthew Simon, Owatonna; Weston Gadient, Goodhue

Linebackers: Beau Bates, Minnetonka; Nate Meixell, Lake Crystal-Wellcome Memorial; Tim McClanahan, Cretin-Derham Hall; T.J. Patrias, Holy Angels; Zach Olstad, Fillmore Central.

Defensive backs: Charles Webb, Minnetonka; Reid Bjorklund, South St. Paul; Darion Fletcher, Simley; Jack Ihrke, Plainview-Elgin-Millville; Matt Arends, Prior Lake; Michael Roane, Holy Family; Nick Simon, New Ulm Cathedral; Tavaughn Blair, Hopkins

Coaches

• Bill Ihrke, Plainview-Elgin-Millville (head); Andrew Fleischman, Edgerton/Ellsworth; Ken Helland, Le Center; Mike Kesler, Rochester Lourdes; Paul Lemke, Glencoe-Silver Lake; Chad Sexauer, South St. Paul; Bob Urness, Winona

Related Stories

  • Chaska's Stevo Klotz leads Athletes of the Week for Nov. 25-30

  • By JOEL RIPPEL, Star Tribune 12/02/2019, 3:30pm CST
  • Also recognized: Dain Dainja (Park Center basketball), Ali Granovsky (Roseville hockey), Jade Hill (Minneapolis South basketball), Jenna Johnson (Wayzata basketball), Charlie Strobel (Hill-Murray hockey), and Christian Vasser (Wayzata football).
  • Read More