Quantcast
skip navigation

Schedules posted for 2019 football season

By Paul Patane, SportsEngine, 08/10/19, 8:15PM CDT

Share

Ninety-one matchups will be played on opening night, including a tilt between defending Class 6A champion Lakeville North and upstart Woodbury.


Click the above image to access this year's regular-season schedule.

The new “Hobbs & Shaw” movie isn’t all that’s fast and furious this August. The arrival of the 2019 high school football season in less than two weeks has the MN Football Hub staff pumping the brakes to give our hands a rest from scribbling notes about all the marquee matchups onto the office calendar.

Ninety-one games are scheduled for opening night, Thursday, Aug. 29, including several key metro contests, headlined by a Class 6A dogfight between Lakeville North and Woodbury.

Lakeville North was a juggernaut last year, posting an undefeated record en route to winning the Class 6A title in November with a 28-21 victory over Eden Prairie at U.S. Bank Stadium. For the Panthers to sustain their recent level of success, they’ll have to hold off a scrappy Woodbury team that turned some heads last year.

The Royals, who boasted a 7-1 regular-season record last fall, became a fixture in both the Associated Press statewide poll and the Star Tribune’s metro top-10 rankings, until they stumbled to Lakeville South 28-14 in the Class 6A state tournament. Woodbury enters the season looking to show continued improvement, and earning a signature victory over Lakeville North would prove last year’s success wasn’t a fluke.

Blaine, which finished last season No. 2 in the AP's Class 6A poll, visits Wayzata on opening night. A victory may kickstart the year for a Bengals program that recorded a 34-14 loss to Eden Prairie in the state semifinals a year ago. The Trojans can use a victory to start bouncing back from 5-5 campaign in 2018.

Another 87 games are slated for Aug. 30. Last year’s Class 4A Prep Bowl champion, St. Paul Academy/Minnehaha Academy/Blake (SMB), get our attention as the Wolfpack descends on Columbia Heights for a showdown with the Hylanders, a program that went 5-3 in each the last two regular seasons.

But the must-see games are not limited to the season's opening week.

In the west metro on Sept. 6, Chanhassen visits rival Chaska for their annual Class 5A duel. Last fall, the Storm couldn’t fend off the Hawks in 24-21 road loss — one of only two defeats for Chanhassen in a 6-2 regular season.

On Sept. 27, Rochester Lourdes, which won the Class 3A Prep Bowl last year, takes on defending Class 2A champion Caledonia, a team that enters the season with a 54-game winning streak. To go with all their wins, the Warriors have stocked their trophy cabinet by claiming four consecutive Class 2A titles. 

Wednesday, Oct. 16 marks the last day of the regular season with 174 games on the calendar, and section play for all but Class 6A begins Oct. 22.

State tournament action spans nearly all of November, with Prep Bowl championships for each class set for Nov. 29 and 30 at U.S. Bank Stadium in Minneapolis.

To see the full schedule, click here, or go to the “Search” box at the top right corner of the page and type the name of your favorite team into “Team Finder” to search a specific schedule.

If your team’s schedule needs updating or isn’t posted, send the necessary information to scores@sportsengine.com.

Football Hub Headlines

Tag(s): Home  MSHSL Districts  9-Man  North  Blue  Cook County  Ely  Mountain Iron-Buhl  North Woods  Silver Bay  South Ridge  Red  Bigfork  Floodwood  Hill City/Northland  North Central  Lake of the Woods   White  Carlton  Cromwell-Wright  Isle  McGregor  Ogilvie  Onamia  South  Alden-Conger/Glenville-Emmons  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Cleveland/Immanuel Lutheran  GHEC/Truman  Madelia  Nicollet  Sleepy Eye St. Mary's  East  Grand Meadow  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle-Pacelli  Mabel-Canton  Randolph  Spring Grove  West   Edgerton/Ellsworth  Hills-Beaver Creek  MACCRAY  Mountain Lake Area  Red Rock Central  Renville County West  Russell-Tyler-Ruthton  Westbrook-Walnut Grove  Heron Lake-Okabena/Fulda  Cedar Mountain-Comfrey  West  North  Clearbrook-Gonvick  Goodridge-Grygla-Gatzke  Kittson County Central  Nevis  NCE/UH  Northern Freeze  Stephen-Argyle Central  Warren-Alvarado-Oslo  Win-E-Mac  South  Bertha-Hewitt  Brandon-Evansville  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Hillcrest Lutheran  Laporte  Park Christian  Rothsay  Underwood  Wheaton-Herman-Norcross  Verndale  Big Southeast  Blue  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Red Wing  Winona  Red  New Prague  Northfield  Owatonna  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  East Central  North  Albany  Foley  Little Falls  Milaca  New London-Spicer  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  South  Annandale  Dassel-Cokato  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Litchfield  Watertown-Mayer  Metro  East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Mounds View  Roseville  Stillwater  Woodbury  White Bear Lake   North  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Osseo  Totino-Grace  St. Michael-Albertville  South  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  West  Eden Prairie  Edina  Maple Grove  Minnetonka  Wayzata  Midwest  Blue  Long Prairie-Grey Eagle  Ottertail Central  Pillager  Staples-Motley  United North Central  Wadena-Deer Creek  West Central/Ashby  Red  Detroit Lakes  Dilworth-Glyndon-Felton  East Grand Forks  Fergus Falls  Park Rapids   Pequot Lakes  Perham  Thief River Falls  White  Barnesville  Breckenridge  Crookston  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Roseau  Mid Southeast  White  Blooming Prairie  Fillmore Central  Goodhue  Hayfield  Kingsland  Rushford-Peterson  Southland  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  Red  Bethlehem Academy  Janesville-Waldorf-Pemberton  Kenyon-Wanamingo  Lester Prairie/Holy Trinity  Mayer Lutheran  Medford  Minnesota Valley Lutheran  St. Clair/Loyola  United South Central  Mid State  Sub 1  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Maple Lake  Melrose  Paynesville  Pierz  Rockford  Sub 2  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Minnewaska  Montevideo  Morris Area/Chokio-Alberta  Osakis  Sauk Centre  Sub 3  Belgrade-Brooten-Elrosa  Browerville/Eagle Valley  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Kimball Area  New York Mills  Parkers Prairie  Royalton  Upsala/Swanville  Northeast  Blue  Aitkin  Crosby-Ironton  Esko  Moose Lake-Willow River  Mora  Pine City  Red  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth East  Grand Rapids  Hermantown  Hibbing  North Branch  Proctor  Silver  Barnum  Braham  Chisholm  Deer River  East Central  Hinckley-Finlayson  Mesabi East  Rush City  White  Eveleth-Gilbert  Greenway/Nashwauk-Keewatin  International Falls   Two Harbors  Virginia  Northwest  East  Bagley  Blackduck  Cass Lake-Bena  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Warroad  West  Ada-Borup  Badger-Greenbush-Middle River  Fertile-Beltrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Polk County West  Red Lake County  Mahnomen/Waubun  North Central  Blue  Andover  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Elk River  Monticello  Rogers  St. Francis  Red  Alexandria  Bemidji  Brainerd  Moorhead  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  White  Becker  Big Lake  Hutchinson  Princeton  Rocori  St. Cloud Apollo  Willmar  Southeast  Red  Byron  Kasson-Mantorville  Lake City  Pine Island  Plainview-Elgin-Millville  Rochester Lourdes  Stewartville  White  Caledonia  Cannon Falls  Chatfield  Dover-Eyota  Lewiston-Altura  St. Charles  Triton  Zumbrota-Mazeppa  Southwest  East  Adrian  Murray County Central  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Springfield  Tracy-Milroy-Balaton  Wabasso  West  Canby  Dawson-Boyd  Lac qui Parle Valley  Lakeview  Minneota  Ortonville  Yellow Medicine East  South Central  Blue  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Lake Crystal-Wellcome Memorial  LeSueur-Henderson  Maple River  New Richland-H-E-G  Norwood Young America  Sibley East  Waterville-Elysian-Morristown  Red  Albert Lea  Belle Plaine  Fairmont  Jordan  Marshall   New Ulm  St. Peter  Tri-City United   Waseca  Worthington  White  Blue Earth Area  Jackson County Central  Luverne  Martin County West  Pipestone Area  Redwood Valley  St. James  Windom  Suburban  Blue  Coon Rapids  Forest Lake  Hopkins  Robbinsdale Armstrong  Irondale  North St. Paul  Park Center  Robbinsdale Cooper  Spring Lake Park  Grey  Hill-Murray  Mahtomedi  Simley  South St. Paul  Tartan  Maroon  Apple Valley  Hastings  Henry Sibley  Park of Cottage Grove   St. Thomas Academy  Red  Academy of Holy Angels  Benilde-St. Margaret's  DeLaSalle  Orono  Richfield  St. Louis Park  White   Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Waconia  Twin City  City - Blue  Brooklyn Center  Concordia Academy  Minneapolis Edison  Minneapolis Roosevelt  St. Agnes  St. Paul Humboldt  Spectrum  Suburban - Gold  Academy Force  Minneapolis Henry  Minneapolis Southwest  Mound Westonka  Providence Academy  St. Paul Johnson  Suburban - Maroon  Fridley  Minneapolis Washburn  St. Croix Lutheran  St. Paul Central  St. Paul Highland Park  SMB  City - Red  Breck  Columbia Heights  Minneapolis North  Minneapolis South  St. Anthony  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  Cherry  Northeast Range  Metro - Lakes  Metro - Rivers  Silver  Blue  South