Quantcast
skip navigation

2018 Minnesota high school football schedules released

By Trevor Squire, SportsEngine, 08/02/18, 8:30AM CDT

Share

Seventy-seven games will be played opening day on Thursday, Aug. 30.

Click the image to view the full 2018 football schedule.

Click the image to view the full 2018 football schedule.

While Labor Day is on the horizon, many Minnesotans will trek to their cabins or the Minnesota State Fair to bid farewell to summer, but another spectacle earlier in the week will be worthy of an extra day in town: opening day of the 2018 high school football season.

Seventy-seven games are slated for Thursday, Aug. 30, and many matchups provide enticing debuts — but none more than Wayzata at Rosemount. Last year, the Trojans mounted a 14-point comeback in the second half to oust the Irish 28-27 in Week 1. The rematch will be reminiscent of the 2010 Class 5A Prep Bowl championship, where Wayzata beat Rosemount 31-14 to claim its third state title. Both programs look to restore themselves to their former glory with two Prep Bowl appearances apiece this decade.

If you are out of town Labor Day weekend, the first installation of Friday Night Lights falls on Sept. 7, when 176 games will be played across the state. Several matchups stand out, including an intracity rivalry between Mankato East and Mankato West that’ll be played at Minnesota State University, Mankato.

About 160 miles southeast of Mankato, three-time defending Class 2A champion Caledonia faces the team that gave the Warriors their toughest test a season ago in Triton. Caledonia defeated the Cobras 34-27 in the regular season. The Warriors dispatched Triton 35-7 in the Section 1 title game en route to the program's ninth championship. Caledonia enters the season with a 41-game unbeaten streak.

As teams hit their midseason form, many high-profile matchups will take place in October.

Longstanding Lake Conference and Metro West District rivals, Eden Prairie and Minnetonka, face off Friday, Oct. 12, in a rematch of last year's Class 6A Prep Bowl championship. The Eagles trounced the Skippers 38-17 to claim the program’s 11th state crown last November, and are expected to contend again in 2018. 

In the north metro, Elk River and Andover duel in another league and state tournament rematch that has potential to be a scorcher on Oct. 12. The Elks defeated the Huskies 69-54 in North Central Blue District play and 66-60 in the Class 5A state quarterfinals a season ago.

This fall's regular-season finales fall on Wednesday, Oct. 17. Many league titles may be decided by then, but Northeast Blue District rivals Esko and Mora could be on course for another district-deciding game on Week 8 after the Eskomos took the league title from the Mustangs in a 41-38 finish last year.

Click here to view the full schedule, or go to the "Search" box at the top right corner of the page and type the name of your favorite squad into "Team Finder" for that team's specific schedule.

If your team’s schedule isn’t posted or needs updating, send the necessary information to scores@sportsengine.com.

Football Hub Headlines

  • New Champlin Park football coach attracts a crowd

  • By Jim Paulsen, Star Tribune 08/13/2018, 2:44pm CDT
  • Nick Keenan, just the third head football coach in school history, made a point of getting more junior high kids to come out for the sport. It paid off, with 184 sets of gear distributed for Monday‚Äôs first day of practice.
  • Read More

Tag(s): Home  MSHSL Districts  9-Man  North  Blue  Cook County  Ely  Mountain Iron-Buhl  Northeast Range  North Woods  Silver Bay  South Ridge  Red  Bigfork  Floodwood  Hill City/Northland  Kelliher/Northome  Lake of the Woods   Littlefork-Big Falls  White  Carlton  Cromwell-Wright  Isle  McGregor  Ogilvie  Onamia  Wrenshall  South  Central  Alden-Conger/Glenville-Emmons  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Cedar Mountain-Comfrey  Cleveland/Immanuel Lutheran  GHEC/Truman  Madelia  Nicollet  Sleepy Eye St. Mary's  East  Grand Meadow  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle-Pacelli  Mabel-Canton  Randolph  Spring Grove  West   Edgerton/Ellsworth  Hills-Beaver Creek  MACCRAY  Mountain Lake Area  Red Rock Central  Renville County West  Russell-Tyler-Ruthton  Westbrook-Walnut Grove  West  North  Clearbrook-Gonvick  Goodridge-Grygla-Gatzke  Kittson County Central  Nevis  NCE/UH  Northern Freeze  Stephen-Argyle  Warren-Alvarado-Oslo  Win-E-Mac  South  Bertha-Hewitt  Brandon-Evansville  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  Hillcrest Lutheran  Laporte  Rothsay  Underwood  Wheaton-Herman-Norcross  Verndale  Big Southeast  Blue  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Red Wing  Winona  Red  New Prague  Northfield  Owatonna  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  East Central  North  Albany  Foley  Little Falls  Milaca  New London-Spicer  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  South  Annandale  Dassel-Cokato  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Litchfield  Watertown-Mayer  Metro  East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Mounds View  Roseville  Stillwater  Woodbury  White Bear Lake   North  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Osseo  Totino-Grace  St. Michael-Albertville  South  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  Shakopee  West  Eden Prairie  Edina  Maple Grove  Minnetonka  Wayzata  Midwest  Blue  Long Prairie-Grey Eagle  Ottertail Central  Pillager  Staples-Motley  United North Central  Wadena-Deer Creek  West Central Area  Red  Detroit Lakes  Dilworth-Glyndon-Felton  East Grand Forks  Fergus Falls  Park Rapids   Pequot Lakes  Perham  Thief River Falls  White  Barnesville  Breckenridge  Crookston  Frazee  Hawley  Pelican Rapids  Roseau  Mid Southeast  East  Blooming Prairie  Fillmore Central  Goodhue  Hayfield  Kingsland  Rushford-Peterson  Southland  Wabasha-Kellogg  Winona Cotter  West  Bethlehem Academy  Janesville-Waldorf-Pemberton  Kenyon-Wanamingo  Lester Prairie/Holy Trinity  Mayer Lutheran  Medford  Minnesota Valley Lutheran  St. Clair/Loyola  United South Central  Mid State  Sub 1  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Maple Lake  Melrose  Paynesville  Pierz  Rockford  Sub 2  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Minnewaska  Montevideo  Morris Area/Chokio-Alberta  Osakis  Sauk Centre  Sub 3  Belgrade-Brooten-Elrosa  Browerville/Eagle Valley  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Kimball Area  New York Mills  Parkers Prairie  Royalton  Upsala/Swanville  Northeast  Blue  Aitkin  Crosby-Ironton  Esko  Moose Lake-Willow River  Mora  Pine City  Red  Cloquet  Duluth Denfeld  Duluth East  Grand Rapids  Hermantown  Hibbing  North Branch  Proctor  Silver  Barnum  Braham  Chisholm  Deer River  East Central  Hinckley-Finlayson  Mesabi East  Rush City  White  Eveleth-Gilbert  Greenway/Nashwauk-Keewatin  International Falls   Two Harbors  Virginia  Northwest  East  Bagley  Blackduck  Cass Lake-Bena  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  Warroad  West  Ada-Borup/NCW  Badger-Greenbush-Middle River  Fertile-Beltrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Polk County West  Red Lake County  North Central  Blue  Andover  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Elk River  Monticello  Rogers  St. Francis  Red  Alexandria  Bemidji  Brainerd  Moorhead  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  White  Becker  Big Lake  Hutchinson  Princeton  Rocori  St. Cloud Apollo  Willmar  Southeast  Red  Byron  Kasson-Mantorville  La Crescent  Lake City  Pine Island  Plainview-Elgin-Millville  Rochester Lourdes  Stewartville  White  Caledonia  Cannon Falls  Chatfield  Dover-Eyota  Lewiston-Altura  St. Charles  Triton  Zumbrota-Mazeppa  Southwest  East  Adrian  Murray County Central  New Ulm Cathedral  Sleepy Eye  Springfield  Tracy-Milroy-Balaton  Wabasso  West  Canby  Dawson-Boyd  Lac qui Parle Valley  Lakeview  Minneota  Ortonville  Yellow Medicine East  South Central  Blue  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Lake Crystal-Wellcome Memorial  LeSueur-Henderson  Maple River  New Richland-H-E-G  Norwood Young America  Sibley East  Waterville-Elysian-Morristown  Red  Albert Lea  Belle Plaine  Fairmont  Jordan  Marshall   New Ulm  St. Peter  Tri-City United   Waseca  Worthington  White  Blue Earth Area  Jackson County Central  Luverne  Martin County West  Pipestone Area  Redwood Valley  St. James  Windom  Suburban  Blue  Coon Rapids  Forest Lake  Hopkins  Robbinsdale Armstrong  Gold  Irondale  North St. Paul  Park Center  Robbinsdale Cooper  Spring Lake Park  Grey  Hill-Murray  Mahtomedi  Simley  South St. Paul  Tartan  Maroon  Apple Valley  Hastings  Henry Sibley  Park of Cottage Grove   St. Thomas Academy  Red  Academy of Holy Angels  Benilde-St. Margaret's  DeLaSalle  Orono  Richfield  St. Louis Park  White   Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Waconia  Twin City  Blue  Brooklyn Center  Concordia Academy  Minneapolis Edison  Minneapolis Roosevelt  St. Agnes  St. Paul Humboldt  Spectrum  Gold  Academy Force  Minneapolis Henry  Minneapolis Southwest  Mound Westonka  Providence Academy  St. Paul Johnson  Maroon  Fridley  Minneapolis Washburn  St. Croix Lutheran  St. Paul Central  St. Paul Highland Park  SMB  Red  Breck  Columbia Heights  Minneapolis North  Minneapolis South  St. Anthony  St. Paul Como Park  St. Paul Harding  Independent  Minnesota Academy for the Deaf  Park Christian  Heron Lake-Okabena/Fulda  Mahnomen/Waubun