Quantcast
skip navigation

Three Metro West teams headline Class 6A state rankings

By Trevor Squire, SportsEngine, 10/05/17, 8:30AM CDT

Share

Oct. 4: Top-ranked Eden Prairie, No. 2 Minnetonka and No. 3 Edina remain undefeated following Week 5.


Click here to view the complete rankings.

Class 6A

With three weeks left in the regular season, three teams remain unbeaten and atop the Associated Press Class 6A state football poll. All three reside in the Metro West subdistrict, meaning some major matchups are in the forecast.

On Friday, second-ranked Minnetonka hosts No. 3 Edina (5-0, 1-0) after both teams posted dominant victories in Week 5. The Skippers (5-0, 2-0) rolled Lakeville South 42-7, while the Hornets trounced Shakopee 31-14. Top-ranked Eden Prairie (5-0, 2-0) has continued to play in a league of its own after methodically defeating No. 8 Maple Grove (3-2, 0-2) in a 28-7 rout last week.

Defending Class 6A champion and fifth-ranked Totino-Grace (4-1, 2-1) shook up the rankings after dealing No. 7 St. Michael-Albertville (4-1, 3-1) its first loss of the season in a 12-7 decision. The Knights' loss paved way for Lakeville North (4-1, 3-0)  to claim the No. 4 spot after the Panthers won their fourth straight in a 24-7 finish at Wayzata.

 

Class 5A

Five teams in Class 5A remain undefeated with defending state champion Elk River leading the pack. The No. 1 Elks (5-0, 4-0) recorded a season high for points in a 49-17 demolition of St. Francis last Friday.

Second-ranked Owatonna (5-0, 2-0) posted its second shutout of the season while also putting up 48 points against Mankato East.

Chaska (5-0, 2-0) climbed three spots after defeating No. 7 Apple Valley (4-1, 2-0). The No. 3 Hawks scored a touchdown in the final minute to post a 20-17 victory.

Robbinsdale Cooper (5-0, 2-0) defeated crosstown rival Robbinsdale Armstrong 20-7 last week, helping the Hawks remain at No. 4.

Moorhead fell to Elk River in its season opener, but it has crawled its way into the top 5 after winning four straight. The No. 5 Spuds (4-1, 3-0) posted a season best in points in a 36-20 win over Willmar on Friday night.

 

Class 4A

Kasson-Mantorville and Zimmerman boast unbeaten records -- two of nine teams in the Class 4A rankings that haven't lost yet -- and both cracked the top 10 this week.

The No. 10 KoMets (5-0, 4-0) have averaged 40.4 points per game and are coming off their highest offensive output in a 55-13 rout of Stewartville.

Ninth-ranked Zimmerman (5-0, 4-0) defeated Little Falls 38-14 last Friday.

It was business as usual in Week 5 for top-ranked Winona (5-0, 2-0), as the Winhawks scored 25 points unanswered before Rochester Century found two TDs late in a 39-14 final. Second-ranked Marshall (5-0, 5-0) defeated No. 11 Waseca 34-13 in the Tigers' closest game to date, while Benilde-St. Margaret's (5-0, 3-0) trounced crosstown rival St. Louis Park 48-20 to hold its No. 3 position.

Holy Angels (5-0, 3-0) climbed to the No. 4 spot after rolling rival Richfield 56-13. The Stars' victory dropped Hutchinson (5-0, 4-0) one spot to No. 5 despite the Tigers' record remaining perfect following a 29-14 victory over St. Cloud Apollo.

The Class 4A top 10's only team with a loss is No. 7 South St. Paul (4-1, 3-0), which picked up a notable 27-13 win over No. 11-5A Mahtomedi last week.

Click to view the complete rankings

 

Class 3A

St. Croix Lutheran's offensive consistency has gone unmatched this season, as it hasn't scored less than 40 points in a game this season. The Crusaders (5-0, 4-0) defeated Minneapolis Washburn 49-20 last Thursday to solidify their spot atop the Class 3A rankings.

Contrarily, second-ranked Rochester Lourdes (5-0, 4-0) found itself in a close game for a third time this season, but the Eagles edged Byron 21-20 to remain unbeaten. Third-ranked Pierz (5-0, 4-0) pummeled Eden Valley-Watkins 50-12, but dropped one spot in the rankings. 

Annandale (5-0, 3-0), ranked fourth, rolled Watertown-Mayer 34-14 last week, while No. 5 Sibley East beat Lake Crystal-Wellcome Memorial 29-8. Sixth-ranked Spectrum (5-0, 4-0) bulldozed St. Paul Harding 63-20 as the final undefeated team in its class.

Seventh-ranked Fairmont (4-1, 3-1) routed Albert Lea 48-6, while No. 8 Glencoe-Silver Lake (4-1, 2-1) stymied Holy Family 14-3.

 

Class 2A

Top-ranked Caledonia (5-0, 4-0) remains the pinnacle of Class 2A following a 42-13 rout of Chatfield. Barnesville and Minneapolis North tied for second in the poll as the Trojans (5-0, 3-0) sped past Roseau 54-6 while the Polars (5-0, 5-0) defeated Columbia Heights 52-21.

Hawley (5-0, 3-0), ranked fourth, enters a bye week (due to Frazee forfeiting the season) after a 44-26 victory over Breckenridge last week and will use the extra time to prepare for its Week 7 meeting with Barnesville.

Fifth-ranked Redwood Valley (5-0, 4-0) rallied itself in a 29-14 win against Pipestone, while Triton (4-1, 3-1) tallied a season high in points in its 63-20 win over Dover-Eyota.

 

Class 1A

Rushford-Peterson (5-0, 5-0) allowed just one touchdown in its first four games of the season, a dominant defensive performance that went by the wayside in Week 5. No matter, the Trojans rolled through Winona Cotter 42-28 to remain atop the Class 1A poll and one of nine unbeaten teams in the top 10.

Second-ranked Wabasso (5-0, 3-0) ran roughshod over Sleepy Eye 69-13, while No. 3 Braham (5-0, 3-0) bested Deer River 43-14. Fourth-ranked Goodhue (5-0, 4-0) posted a 35-13 victory over No. 12 Blooming Prairie (5-1, 5-1).

Minneota (5-0, 4-0) tallied a season high in points as the No. 5 Vikings rolled Ortonville 59-20. Sixth-ranked BOLD (5-0, 4-0) had its best performance of the season in a 68-0 shutout of Benson, while No. 7 Ottertail Central (5-0, 4-0) climbed into the top 10 after shutting out Long Prairie-Grey Eagle 43-0.

 

9-Man

After weeks of shuffling, the top 5 in the 9-Man rankings have finaly stabilized.

Top-ranked Spring Grove (5-0, 4-0) routed Lanesboro 60-14 last week, a performance the Lions hope to build on as they prepare to face fellow South East subdistrict leader Houston (5-0, 4-0). The No. 3 Hurricanes demolished Randolph 56-8 last week.

Second-ranked Cromwell-Wright (5-0, 3-0) amassed 51 first-half points in a 53-0 shutout of Carlton, while No. 4 Stephen-Argyle (5-0, 5-0) beat Goodridge-Grygla-Gatzke 34-14. 

Nevis (5-0, 5-0) remained at No. 5 after brushing aside Clearbrook-Gonvick 40-14. 

Click to view the complete rankings.

 

Spotlight Games

most popular

Tag(s): Rankings  MSHSL Districts  9-Man  North  Blue  Cook County  Ely  Mountain Iron-Buhl  Silver Bay  Hill City/Northland  Isle  Nevis  Ogilvie  Onamia  Red  Bigfork  North Central  Lake of the Woods   Littlefork-Big Falls  Northeast Range  North Woods  White  Carlton  Cromwell-Wright  Floodwood  McGregor  South Ridge  South  East  Alden-Conger/Glenville-Emmons  Grand Meadow  Houston  Lanesboro  LeRoy-Ostrander  Lyle-Pacelli  Mabel-Canton  Randolph  Spring Grove  West Lutheran  West   Cleveland/Immanuel Lutheran  Edgerton/Ellsworth  Fulda  GHEC/Truman  Heron Lake-Okabena  Hills-Beaver Creek  Madelia  Mountain Lake Area  Nicollet  Westbrook-Walnut Grove  West  North  Clearbrook-Gonvick  Goodridge-Grygla-Gatzke  Kittson County Central  Northern Freeze  Stephen-Argyle Central  Warren-Alvarado-Oslo  Ada-Borup  Cass Lake-Bena  NCE/UH  Waubun  Win-E-Mac  South  Bertha-Hewitt  Hillcrest Lutheran  Laporte  Rothsay  Underwood  Verndale  Brandon-Evansville  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Clinton-Graceville-Beardsley  Hancock  MACCRAY  Renville County West  Wheaton-Herman-Norcross  Big Southeast  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  Red Wing  Winona  New Prague  Northfield  Owatonna  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  East Central  North  Albany  Becker  Foley  Little Falls  Milaca  New London-Spicer  St. Cloud Cathedral  Zimmerman  South  Annandale  Dassel-Cokato  Delano  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Litchfield  Watertown-Mayer  Metro  East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Mounds View  Roseville  Stillwater  Woodbury  White Bear Lake   Maroon  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Park of Cottage Grove   Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Tartan  South  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Farmington  Lakeville North  Lakeville South  Rosemount  Midwest  Blue  Frazee  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Ottertail Central  Staples-Motley  United North Central  Wadena-Deer Creek  Red  Detroit Lakes  East Grand Forks  Fergus Falls  Park Rapids   Pequot Lakes  Perham  Roseau  Thief River Falls  White  Barnesville  Breckenridge  Crookston  Dilworth-Glyndon-Felton  Hawley  Pelican Rapids  Warroad  Mid Southeast  White  Fillmore Central  Goodhue  Hayfield  Kingsland  Lewiston-Altura  Rushford-Peterson  Southland  Wabasha-Kellogg  Red  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Janesville-Waldorf-Pemberton  Kenyon-Wanamingo  Mankato Loyola  Medford  St. Clair/Loyola  United South Central  Mid State  Sub 1  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Maple Lake  Melrose  Paynesville  Pierz  Rockford  Sub 2  Atwater-Cosmos-Grove City  Benson  BOLD  Minnewaska  Montevideo  Morris Area/Chokio-Alberta  Sauk Centre  Yellow Medicine East  Sub 3  Belgrade-Brooten-Elrosa  Browerville/Eagle Valley  Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Kimball Area  Parkers Prairie  Royalton  Upsala/Swanville  West Central/Ashby  Northeast  Blue  Aitkin  Esko  Crosby-Ironton  Moose Lake-Willow River  Mora  Pine City  Red  Cloquet  Duluth Denfeld  Grand Rapids  Hermantown  Hibbing  Proctor  Silver  Barnum  Braham  Chisholm  Deer River  East Central  Hinckley-Finlayson  Mesabi East  Rush City  White  Eveleth-Gilbert  Greenway/Nashwauk-Keewatin  International Falls   Two Harbors  Virginia  Northwest  West  Lake Park-Audubon  Polk County West  Badger-Greenbush-Middle River  Fertile-Beltrami  Fosston  Mahnomen  Red Lake County  East  Bagley  Blackduck  New York Mills  Pillager  Pine River-Backus  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  North Central  Blue  Buffalo  Cambridge-Isanti  Elk River  Rogers  St. Francis  St. Michael-Albertville  Red  Alexandria  Bemidji  Brainerd  Moorhead  Rocori  St. Cloud Apollo  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  Willmar  White  Big Lake  Chisago Lakes  Duluth East  Monticello  North Branch  Princeton  Southeast  Red  Cannon Falls  Byron  Kasson-Mantorville  Stewartville  Plainview-Elgin-Millville  La Crescent  Lake City  Rochester Lourdes  White  Caledonia  Chatfield  Dover-Eyota  Pine Island  St. Charles  Triton  Winona Cotter  Zumbrota-Mazeppa  Southwest  East  Ortonville  Lakeview  Russell-Tyler-Ruthton  Murray County Central  Tracy-Milroy-Balaton  Adrian  Canby  Dawson-Boyd  Minneota  Lac qui Parle Valley  West  Cedar Mountain-Comfrey  Minnesota Valley Lutheran  New Ulm Cathedral  Red Rock Central  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Wabasso  South Central  Blue  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Lester Prairie/Holy Trinity  LeSueur-Henderson  Maple River  Mayer Lutheran  New Richland-H-E-G  Norwood Young America  Sibley East  Waterville-Elysian-Morristown  Red  Albert Lea  Belle Plaine  Fairmont  Jordan  Marshall   New Ulm  St. Peter  Tri-City United   Waseca  Worthington  White  Blue Earth Area  Jackson County Central  Luverne  Martin County West  Pipestone Area  Redwood Valley  St. James  Windom  Suburban  Red  Benilde-St. Margaret's  DeLaSalle  Irondale  Park Center  Robbinsdale Armstrong  Robbinsdale Cooper  St. Louis Park  Spring Lake Park  White   Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  Academy of Holy Angels  Orono  Richfield  Waconia  Twin City  City - Blue  Brooklyn Center  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Roosevelt  St. Agnes  St. Paul Humboldt  Spectrum  Suburban - Gold  Minneapolis South  Providence Academy  St. Paul Harding  St. Paul Johnson  SMB  Suburban - Maroon  Fridley  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  St. Anthony  St. Croix Lutheran  St. Paul Central  St. Paul Highland Park  City - Red  Breck  Columbia Heights  Concordia Academy  Minneapolis Henry  Mound Westonka  St. Paul Como Park  North  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Osseo  Totino-Grace  West  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Maple Grove  Minnetonka  Prior Lake  Shakopee  Wayzata  Independent  Minnesota Academy for the Deaf  Duluth Marshall  Academy Force  Blue  Red  Wrenshall  Central  Blue  Gold  Grey