Quantcast
skip navigation

Friday's prep football schedule

By Star Tribune, 09/06/12, 8:57PM CDT

Share

FRIDAY

SCHEDULE

FRIDAY

FOOTBALL

All games 7 pm unless noted

CLASSIC SUBURBAN

• Mahtomedi at Richfield

• North St. Paul at Hill-Murray

• South St. Paul at Henry Sibley

• Tartan at Simley

MINNEAPOLIS CITY

• Edison at North, 3:30 pm

• Henry at Roosevelt

• South at Washburn

MINNESOTA RIVER

• Norwood YA at Le Sueur-Henderson

• Sibley East at Mayer Lutheran

• Tri-City United at Belle Plaine

• Watertown-Mayer at Jordan

MISSISSIPPI 8

• Monticello at Buffalo

• St. Michael-Alb. at Duluth East, 6 pm

MISSOTA

• Chanhassen at Chaska

• Farmington at Northfield

• New Prague at Holy Angels

• Shakopee at Red Wing

NORTH SUBURBAN

• Fridley at Chisago Lakes

• Spring Lake Park at Benilde-St. Marg.

• St. Louis Park at Irondale

NORTHWEST SUBURBAN

• Anoka at Andover

• Armstrong at Blaine

• Elk River at Centennial

• Osseo at Maple Grove

SOUTH SUBURBAN

• Apple Valley vs. Jefferson (Bl. Stadium)

• Eagan at Burnsville

• Kennedy at Lakeville North

• Lakeville South at Prior Lake

ST. PAUL CITY

• Como Park at Central

SUBURBAN EAST

• East Ridge at Forest Lake

• Mounds View vs. Cretin-Derham Hall

(at UST), 7:30 pm

• Roseville at Park

• White Bear Lake at Stillwater

• Woodbury at Hastings

TRI-METRO

• Blake at St. Croix Lutheran

• Brooklyn Center at Breck

• Concordia at Minnehaha, 5 pm

• New Life at St. Paul Academy, 4:30 pm

• St. Agnes at Providence Academy

• St. Anthony at DeLaSalle

WRIGHT COUNTY

• Dassel-Cokato at Orono

• Delano at Annandale

• Glencoe-Silver Lake at Hutchinson

• Litchfield at Holy Family

• Waconia at New London-Spicer

METROPOLITAN AREA

• Becker at Foley

• Blooming Prairie at Lester Prairie/HT

• Blue Earth at St. Paul Highland Park

• Coon Rapids at Minnetonka

• Cooper at North Branch

• Eastview at Wayzata

• Eden Prairie at Rosemount

• Edina at Totino-Grace

• Hopkins at Champlin Park

• Howard Lake-W-W at Maple Lake

• Milaca at Zimmerman

• Mound-Westonka at Princeton

• Mpls. SW vs. St. Paul Johnson (Bakken)

• Rockford at Eden Valley-Watkins

• Rogers at St. Cloud Apollo

• Sartell-St. Stephen at Big Lake

• Sauk Rapids-Rice at Cambridge-Isanti

• Spectrum at St. Paul Humboldt 5 pm

• St. Francis at Park Center

• St. James at Columbia Heights

• St. Paul Harding at Mankato Loyola

• St. Thomas Acad. at La Crosse Logan

Related Stories

Tag(s): North  South  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  Eden Valley-Watkins  Maple Lake  Rockford  Metro East  Henry Sibley  Hill-Murray  Mahtomedi  North St. Paul  Richfield  Simley  South St. Paul  Tartan  Blooming Prairie  Mankato Loyola  Foley  Milaca  Princeton  Zimmerman  Duluth East  Lake  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Wayzata  Minneapolis City  Minnesota River  Belle Plaine  Jordan  LeSueur-Henderson  Mayer Lutheran  Sibley East  Watertown-Mayer  Mississippi 8  Becker  Big Lake  Buffalo  Cambridge-Isanti  Elk River  Monticello  Rogers  Metro West  Chanhassen  Chaska  Farmington  Academy of Holy Angels  New Prague  Northfield  Red Wing  Shakopee  North Suburban  Chisago Lakes  Columbia Heights  Fridley  Irondale  North Branch  Spring Lake Park  St. Francis  St. Louis Park  Totino-Grace  Northwest Suburban  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Champlin Park  Coon Rapids  Maple Grove  Osseo  Park Center  Edison (Wis.)  Blue Earth Area  South Suburban  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  St. Paul City  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  Suburban East  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Hastings  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater  White Bear Lake   Woodbury  Brooklyn Center/Parnassus Prep  St. Agnes  St. Croix Lutheran  Blake  Breck  DeLaSalle  Providence Academy  New London-Spicer  Wright County  Annandale  Dassel-Cokato  Delano  Glencoe-Silver Lake  Hutchinson  Litchfield  Mound Westonka  Orono  Waconia  Spectrum  St. James Area  Tri-City United