Quantcast
skip navigation

Friday's metro football schedule

By Star Tribune, 09/08/11, 11:02PM CDT

Share

FRIDAY

FRIDAY

All games 7 pm unless noted

CLASSIC SUBURBAN

• Hill-Murray at Henry Sibley

• Richfield at St. Thomas Academy

• Simley at Mahtomedi

• South St. Paul at North St. Paul

MINNEAPOLIS CITY

• North at Edison, 3:30 pm

• Washburn at South, 3:30 pm

MINNESOTA RIVER

• Jordan at Montgomery-Lonsdale

• Norwood-Young America at Belle Plaine

• Sibley East at Le Sueur-Henderson

• Watertown-Mayer at Mayer Lutheran

MISSISSIPPI 8

• Big Lake at Buffalo

• Elk River at Cambridge-Isanti

• Rogers at Monticello

• St. Michael-Albertville at Becker

MISSOTA

• Farmington at Red Wing

• Holy Angels at New Prague

• Northfield at Chaska

• Shakopee at Chanhassen

NORTH SUBURBAN

• Chisago Lakes at Spring Lake Park

• Cooper at St. Francis

• Fridley at St. Louis Park

• Irondale at Columbia Heights

• Totino-Grace at Benilde-St. Margaret's

NORTHWEST SUBURBAN

• Andover at Anoka

• Centennial at Coon Rapids

• Maple Grove at Champlin Park

• Park Center at Osseo, 5 pm

SOUTH SUBURBAN

• Burnsville at Rosemount

• Lakeville North at Apple Valley

• Lakeville South at Eastview

• Prior Lake at Jefferson

SUBURBAN EAST

• Cretin-Derham Hall at Mounds View

• Forest Lake at East Ridge

• Hastings at Woodbury

• Park at Roseville

• Stillwater at White Bear Lake

TRI-METRO

• Breck at Brooklyn Center

• DeLaSalle at St. Anthony

• Minnehaha Acad. at Concordia Acad.

• Providence/Heritage at St. Agnes

• St. Croix Lutheran at Blake

• SPA/MPA vs. New Life (at Park)

WRIGHT COUNTY

• Glencoe-Silver Lake at Waconia

• Hutchinson at Annandale

• Litchfield at Delano

• Orono at Mound-Westonka

METROPOLITAN AREA

• Aitkin at St. Paul Harding

• Blaine at Hopkins

• Bl. Kennedy at Eden Prairie

• Duluth Denfeld at StP Humboldt, 4 pm

• Grand Rapids at Dassel-Cokato

• Metro Deaf vs. West Lutheran (at HA)

• Minneapolis Southwest at Edina

• Minnetonka at Armstrong

• Pierz at Howard Lake-Waverly-Winsted

• Rockford at Kimball Area

• St. Paul Highland Park at Blue Earth

• St. Paul Johnson at Duluth East, 6 pm

• Tartan at North Branch

• Wayzata at Eagan

SATURDAY

ST. PAUL CITY

• Como Park at Central, 1 pm

METROPOLITAN AREA

• Escanaba (Mich.) at Holy Family, 1 pm

Related Stories

Tag(s): North  South  Metro East  Lake  Minneapolis City  Minnesota River  Mississippi 8  Metro West  North Suburban  Northwest Suburban  South Suburban  Southwest  St. Paul City  Suburban East  Wright County  Pierz  Rockford  Kimball Area  South St. Paul  St. Thomas Academy  Mahtomedi  Hill-Murray  Tartan  North St. Paul  Richfield  Simley  Henry Sibley  Aitkin  Wayzata  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Minnetonka  Minneapolis Southwest  Mayer Lutheran  Norwood Young America  Sibley East  LeSueur-Henderson  Jordan  Montgomery-Lonsdale  Rogers  Becker  Big Lake  Monticello  Cambridge-Isanti  Buffalo  Elk River  Northfield  New Prague  Chanhassen  Chaska  Farmington  Red Wing  Shakopee  Totino-Grace  Spring Lake Park  Chisago Lakes  North Branch  St. Francis  St. Louis Park  Columbia Heights  Fridley  Irondale  Blaine  Osseo  Andover  Centennial  Coon Rapids  Maple Grove  Park Center  Anoka  Benilde-St. Margaret's  Blue Earth Area  Apple Valley  Burnsville  Eagan  Eastview  Lakeville North  Lakeville South  Prior Lake  Rosemount  St. Paul Harding  St. Paul Highland Park  St. Paul Johnson  Cretin-Derham Hall  East Ridge  Forest Lake  Hastings  Mounds View  Park of Cottage Grove   Roseville  Stillwater  White Bear Lake   Woodbury  Blake  Breck  DeLaSalle  Annandale  Dassel-Cokato  Delano  Glencoe-Silver Lake  Hutchinson  Litchfield  Mound Westonka  Orono  Waconia  Watertown-Mayer  Grand Rapids  Duluth Denfeld  Duluth East  Brooklyn Center/Parnassus Prep  St. Agnes  St. Croix Lutheran  West Lutheran