Quantcast
skip navigation
Home Schedule/Results Standings Leaders Conferences Search Results Rankings Postseason More Extended Footer Team Finder

State Champions

state champions

1972

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Minneapolis Washburn Moorhead 26-6
A Burnsville Sauk Centre 46-19
B Mountain Iron Dassel-Cokato 54-6
C Galord Preston 26-6
9-Man Rothsay Cotton 64-12

1973

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Rochester John Marshall St. Paul Harding 25-0
A Eveleth Willmar 28-18
B New Prague Appleton 13-7
C Gaylord Holdingford 29-6
9-Man Lake Benton Brandon 50-12

1974

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Rochester John Marshall Bloomington Jefferson 41-19
A Alexandria Chaska 26-7
B New Prague Caledonia 41-12
C Battle Lake Bird Island 34-26 (2OT)
9-Man Lake Benton Fisher 36-6

1975

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Stillwater Richfield 20-17
A St. Thomas Academy St. Peter 21-14
B Gaylord Onamia 14-13
C Esko Karlstad 62-0
9-Man Ruthton Audubon 42-20

1976

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA White Bear Lake Cloquet 14-13
A St. Peter Mora 56-12
B Caledonia Sartell 38-7
C New Richland-Harland Bird Island 21-19
9-Man Deer Creek HIllcrest Lutheran 57-14

1977

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Minneapolis Washburn Stillwater 13-0
A Fridley Grace Rocori-Cold Spring 36-12
B Granite Falls Stewartville 44-6
C Battle Lake Henderson 22-20 (OT)
9-Man Deer Creek HIllcrest Lutheran 20-0

1978

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Edina West Fridley 21-0
A Fridley Grace Apple Valley 17-14
B New Richland-Hartland Barnesville 48-8
C Alden-Conger Battle Lake 15-14
9-Man Hoffman Albrook-Saginaw 44-28

1979

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Columbia Heights Richfield 8-3
A Rochester Lourdes Apple Valley 22-6
B Gaylord Mahnomen 15-6
C Bird Island-Lake Lillian Harmony 15-14
9-Man Russell Toivola-Meadowlands 17-14

1980

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Burnsville Cambridge 23-6
A Crookston Pipestone 32-6
B Mahnomen Austin Pacelli 34-0
C Bird Island-Lake Lillian Mountain Lake 20-7
9-Man Hoffman-Kensington Toivola-Meadowlands 18-14

1981

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Rosemount Moorhead 40-14
A St. Peter Hermantown 18-14
B Holdingford Pine Island 39-0
C Medford Clarkfield 33-28
9-Man Argyle Starbuck 31-19

1982

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Stillwater Owatonna 34-27
A Brooklyn Center East Grand Forks 30-8
B LeCenter Mahnomen 12-6
C Truman Belgrade 16-14
9-Man Westbrook HIllcrest Lutheran 34-12

1983

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Coon Rapids Bloomington Jefferson 34-31
A Hutchinson Park Rapids 36-14
B Jordan Breckenridge 27-0
C Southland-Adams Bird Island-Lake Lillian 28-0
9-Man Silver Lake Norman County West/Climax 27-12

1984

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Stillwater Burnsville 36-33
A Hutchinson Centennial-Circle Pines 32-7
B Granite Falls Breckenridge 13-7
C Harmony Glyndon-Felton 20-14
9-Man Norman County West Silver Lake 37-20

1985

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Burnsville Apple Valley 27-21
A New Prague Mora 16-12
B Jackson Mahnomen 26-20
C Glyndon-Felton Zumbrota 38-14
9-Man Westbrook Norman County West 45-18

1986

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Apple Valley Osseo 35-6
A Cambridge Stewartville 24-0
B Watertown-Meyer Granite Falls 29-6
C Minneota Sherburn-Dunnell 52-19
9-Man Argyle Silver Lake 32-7

1987

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Moorhead Winona 13-7
A Cambridge Lakeville 28-14
B Granite Falls Ely 43-20
C Minneota Grand Meadow 27-7
9-Man Silver Lake Verndale 30-14

1988

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Blaine Cretin-Derham Hall 25-24
A Lakeville Staples-Motley 35-28
B Breckenridge Morris 21-7
C Minneota Rushford 42-28
9-Man Hallock Stewart 35-24

1989

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Burnsville Stillwater 21-7
A Albany Totino-Grace, Fridley 41-32
B Gibbon-Fairfax-Winthrop Perham 27-15
C Waterville-Elysian Mahnomen 14-7
9-Man St. Clair Albrook 47-12

1990

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Anoka Elk River 19-14
A Fridley Sartell 34-12
B BOLD, Olivia DeLaSalle-Minneapolis 15-14
C Mahnomen Becker 27-7
9-Man Hills-Beaver Creek Argyle 28-21

1991

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Burnsville Lakeville 10-7
A Spring Lake Park Rocori-Cold Spring 20-0
B BOLD, Olivia Deer River 14-0
C Mahnomen Mankato Loyola 42-0
9-Man Chokio-Alberta Grygla/Goodridge 7-6

1992

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Lakeville Cretin-Derham Hall 19-7
A Detroit Lakes Farmington 21-0
B St. Cloud Cathedral BOLD, Olivia 7-6
C Mahnomen Mankato Loyola 20-13 (2OT)
9-Man Stephen Cromwell 36-20

1993

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Apple Valley Rochester John Marshall 29-7
A Detroit Lakes Northfield 21-14
B St. Cloud Cathedral Zumbrota-Mazeppa 28-6
C Mahnomen Minneota 43-23
9-Man Chokio-Alberta LeRoy-Ostrander 35-0

1994

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Anoka Alexandria 34-7
A Sartell Northfield 24-21
B Triton-Dodge Center Becker 40-21
C Chatfield Red Lake Falls 34-14
9-Man Kittson Central-Hallock Verndale 36-16

1995

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Stillwater Area Rochester Mayo 31-7
A Detroit Lakes St. Peter 30-15
B Kingsland-Spring Valley Breckenridge 22-3
C Chatfield Hawley 12-6
9-Man Cromwell LeRoy-Ostrander 26-18

1996

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AA Eden Prairie Blaine 23-22
A Mora Northfield 7-3
B Breck-Golden Valley Windom Area 24-7
C Chatfield Hawley 12-7
9-Man Cromwell Verndale 46-44

1997

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Eden Prairie Blaine 32-28
AAAA Northfield Detroit Lakes 28-0
AAA Albany Jackson County Central 55-7
AA Pelican Rapids Waterville-Elysian-Morristown 34-32
A Cook County-Grand Marais Adrian 13-12
9-Man Verndale Cromwell 18-12

1998

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Woodbury Champlin Park 28-7
AAAA Hutchinson Owatonna 21-20
AAA Foley Jackson County Central 21-7
AA Mahnomen BOLD, Olivia 27-26
A Cook County-Grand Marais Adrian 15-8
9-Man Cromwell Hillcrest Lutheran 40-22

1999

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Cretin-Derham Hall, St. Paul Hastings 42-21
AAAA Mankato West Cambridge-Isanti 35-28
AAA DeLaSalle, Minneapolis St. Michael-Albertville 28-7
AA Waterville-Elysian-Morristown West Central Area-Barrett 34-0
A Cook County-Grand Marais LeCenter 14-6
9-Man Stephen-Argyle Nicollet 18-8

2000

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Eden Prairie Cretin-Derham Hall, St. Paul 24-14
AAAA Cambridge-Isanti St. Thomas Academy 24-14
AAA Glencoe-Silver Lake Albany 21-0
AA Triton-Dodge Center Ottertail Central 31-12
A Sleepy Eye Public Warren-Alvarado-Oslo 13-12
9-Man Westbrook-Walnut Grove Cromwell 42-20

2001

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Hastings Blaine 28-9
AAAA Detroit Lakes Mankato East 36-34
AAA Jackson County Central Becker 42-7
AA Atwater-Cosmos-Grove City Windom Area 27-20
A McLeod West-Brownton Pillager 30-22
9-Man Hillcrest Lutheran Ada-Borup 37-7

2002

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Eden Prairie Champlin Park 21-0
AAAA Mankato West Mahtomedi 17-7
AAA Plainview/Elgin-Millville Glencoe-Silver Lake 24-21
AA Kingsland-Spring Valley Norwood-Young America 35-7
A Rushford-Peterson Mountain Lake/Butterfield-Odin 14-7
9-Man Verndale Nicollet 21-14

2003

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Lakeville Hastings 34-9
AAAA Totino-Grace Hutchinson 57-13
AAA Glencoe-Silver Lake Delano 21-0
AA Breck Kingsland 51-14
A Goodhue Medford/El Shaddai 20-8
9-Man Stephen-Argyle Hillcrest Lutheran 39-7

2004

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Minnetonka Wayzata 23-14
AAAA Totino-Grace Sartell-St. Stephen 27-6
AAA East Grand Forks Becker 31-14
AA Pierz Eden Valley-Watkins 39-14
A Rushford-Peterson Ottertail Central 20-6
9-Man Stephen-Argyle Bertha-Hewitt 25-6

2005

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Wayzata Cretin-Derham Hall 28-24
AAAA Mahtomedi Holy Angels 27-26 (OT)
AAA Becker Albany 28-0
AA Eden Valley-Watkins Caledonia 21-16
A Springfield Goodhue 21-16
9-Man Stephen-Argyle Cromwell 45-15

2006

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Eden Prairie Lakeville South 21-14
AAAA Totino-Grace St. Thomas Academy 40-25
AAA Glencoe-Silver Lake Becker 42-20
AA Triton Luverne 70-21
A Rushford-Peterson New Ulm Cathedral 20-7
9-Man Stephen-Argyle Wheaton 42-15

2007

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Eden Prairie Cretin-Derham Hall 50-21
AAAA Totino-Grace Mahtomedi 14-8
AAA Glencoe-Silver Lake DeLaSalle 56-20
AA Caledonia Luverne 14-7
A Goodhue Adrian 28-7
9-Man Stephen-Argyle Waubun 43-21

2008

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Wayzata Blaine 27-7
AAAA Mankato West Northfield 33-14
AAA Glencoe-Silver Lake DeLaSalle 42-21
AA Kerkhoven-Murdock-Sunburg Royalton 33-22
A Caledonia Luverne 47-7
9-Man Houston Clinton-Graceville-Beardsley 22-16

2009

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Cretin-Derham Hall, St. Paul Eden Prairie 16-5
AAAA Totino-Grace Sartell-St. Stephen 45-7
AAA New London-Spicer Glencoe-Silver Lake 28-21
AA Waterville-Elysian-Morristown Moose Lake/Willow River 33-22
A Minneota Adrian 42-21
9-Man Stephen-Argyle Nicollet 37-22

2010 State Champions

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Wayzata Rosemount 31-14
AAAA Totino-Grace Rogers 34-14
AAA Rochester Lourdes Holy Family Catholic 41-13
AA Caledonia Triton 28-7
A New Ulm Cathedral Barnesville 19-13
9-Man Cromwell Lanesboro 49-42

2011 State Champions

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAA Eden Prairie Wayzata 13-3
AAAA Rocori Bemidji 17-10
AAA St. Croix Lutheran Fairmont 34-32
AA Caledonia Moose Lake/Willow River 27-0
A Dawson-Boyd Mahnomen 35-20
9-Man Edgerton/Ellsworth Wheaton 36-28

2012 State Champions

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAAA Eden Prairie Lakeville North 28-7
AAAAA Totino-Grace Owatonna 49-21
AAAA Hutchinson Holy Family Catholic 67-7
AAA Blue Earth Rochester Lourdes 30-7
AA Caledonia Moose Lake-Willow River 25-22
A Mahnomen Bethlehem Academy 20-14
9-Man Clinton-Graceville-Beardsley Grand Meadow 40-22

2013 State Champions

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAAA Eden Prairie Rosemount 28-7
AAAAA Owatonna Brainerd 24-0
AAAA Hutchinson Holy Angels 49-7
AAA St. Croix Lutheran New London-Spicer 48-44
AA Chatfield Minneota 17-7
A Mahnomen Dawson-Boyd 46-13
9-Man Grand Meadow Underwood 28-6

2014 State Champions

CLASS CHAMPIONS RUNNER-UP SCORE
AAAAAA Eden Prairie Totino-Grace 28-27
AAAAA Mankato West Simley 42-19
AAAA Becker DeLaSalle 24-6
AAA Rochester Lourdes New London-Spicer 35-14
AA Holdingford BOLD 20-18
A Minneota Dawson-Boyd 28-14
9-Man Grand Meadow Edgerton/Ellsworth 48-0

Most Popular