Quantcast
skip navigation

State high school football schedules posted

06/18/2016, 10:15am CDT
By Sport Ngin

Click to view the 2016 season schedules.


Click to view the 2016 schedules.

The first day of September falls on a Thursday this year and is also the first game of the 2016 season for many Minnesota high school teams. And in an odd quirk, all but one defending state champion open their schedules on the road.

Two marquee matchups highlight the slate of district games on Sept. 1 as Class 6A champion Osseo begins its title defense at rival Maple Grove on Sept. 1, while Class 4A champion Becker travels to Hutchinson.

The Orioles defeated the Crimson 22-15 in the opener last year and ended the regular season with a 5-3 mark before make an improbable run in the playoffs, which included rallying to upset Totino-Grace in the state semifinals and scoring a touchdown with 24 seconds remaining to edge East Ridge 14-13 in the state championship game. 

The Bulldogs started their run to the state title with a 41-14 victory over the Tigers in season opener and closed out the year with a 13-0 record after defeating South St. Paul 35-14 in the title game.

The remaining state champions kickoff their schedules on Friday, with St. Michael-Albertville (Class 5A) traveling to Moorhead and Pierz (3A) visiting Annandale. Caledonia (2A) is at La Crescent while Minneota (1A) heads to Wabasso.

Only Grand Meadow (9-man) opens at home, hosting Lanesboro on Sept. 2.

This is also the last season teams will play in the East and West Metro districts. The Minnesota State High School League board of directors decided earlier in June to realign the districts for 2017 and 2018 to provide programs the opportunity to schedule more competitive regular-season games.

“Last year there were several schools that got some relief in their schedule and what that did for their program and school was amazing,” said Kevin Merkle, league associate director in charge of football. “You don’t have to win all the time, but having competitive games is what we’re looking for — especially with the state of football right now, the injury concerns. It makes for better games on both ends.”

Click to view the regular-season schedules

If your team's schedule isn't posted, send it to the MN Football Hub at scores@sportngin.com

 

Most Popular

Tag(s): Featured  Hub Exclusive  Spotlight Games  Districts  9-Man  West  North  South  Ada-Borup-NCW  Bertha-Hewitt  Brandon-Evansville  Buffalo Lake-Hector-Stewart  Cass Lake-Bena  Clearbrook-Gonvick  Clinton-Graceville-Beardsley  Goodridge-Grygla-Gatzke  Hancock  Hillcrest Lutheran  Kittson County Central  MACCRAY  Norman County East/Ulen-Hitter  Northern Freeze  Park Christian  Renville County West  Rothsay  Stephen-Argyle  Underwood  Verndale  Warren-Alvarado-Oslo  Waubun  Wheaton-Herman-Norcross  Win-E-Mac  Bigfork  Carlton  Cherry  Cook County  Cromwell  Ely  Floodwood  Hill City/Northland  Isle  Kelliher-Northome  Lake of the Woods   Littlefork-Big Falls  McGregor  Mesabi Academy  Mountain Iron-Buhl  Nevis  North Woods  Northeast Range  Northland  Ogilvie  Onamia  Silver Bay  South Ridge  Wrenshall  Alden-Conger/Glenville-Emmons  Cleveland  Edgerton/Ellsworth  Fulda  Granada-Huntley-East Chain/Tru  Glenville-Emmons  Grand Meadow  Heron Lake-Okabena  Hills-Beaver Creek  Houston  Lanesboro  Lyle-Pacelli  Mabel-Canton  Madelia  Mountain Lake Area  Nicollet  Randolph  Spring Grove  West Lutheran  Westbrook-Walnut Grove  Big Southeast  Austin  Faribault  Mankato East  Mankato West  New Prague  Northfield  Owatonna  Red Wing  Rochester Century  Rochester John Marshall  Rochester Mayo  Winona  Southeast  Byron  Caledonia  Cannon Falls  Chatfield  Winona Cotter  Dover-Eyota  Kasson-Mantorville  La Crescent  Lake City  Pine Island  Plainview-Elgin-Millville  Rochester Lourdes  St. Charles  Stewartville  Triton  Zumbrota-Mazeppa  Mid Southeast  Bethlehem Academy  Blooming Prairie  Fillmore Central  Goodhue  Hayfield  Janesville-Waldorf-Pemberton  Kenyon-Wanamingo  Kingsland  Lewiston-Altura  Mankato Loyola  Medford  Rushford-Peterson  Southland  St. Clair  United South Central  Wabasha-Kellogg  South Central  Albert Lea  Belle Plaine  Blue Earth Area  Fairmont  Gibbon-Fairfax-Winthrop  Jackson County Central  Jordan  Lake Crystal-Wellcome Memorial  Lester Prairie/Holy Trinity  LeSueur-Henderson  Luverne  Maple River  Marshall   Martin County West  Mayer Lutheran  New Richland-Hartland-Ellendal  New Ulm  Norwood Young America  Pipestone Area  Redwood Valley  St. James  Sibley East  St. Peter  Tri-City United   Waseca  Waterville-Elysian-Morristown  Windom  Worthington  Southwest  Adrian  Canby  Cedar Mountain-Comfrey  Dawson-Boyd  Lac qui Parle Valley  Lakeview  Minneota  Minnesota Valley Lutheran  Murray County Central  New Ulm Cathedral  Ortonville  Red Rock Central  Russell-Tyler-Ruthton  Sleepy Eye  Sleepy Eye St. Mary's  Springfield  Tracy-Milroy-Balaton  Wabasso  East Central  Albany  Annandale  Becker  Dassel-Cokato  Delano  Foley  Glencoe-Silver Lake  Holy Family  Hutchinson  Litchfield  Little Falls  Milaca  New London-Spicer  St. Cloud Cathedral  Watertown-Mayer  Zimmerman  Mid State  Atwater-Cosmos-Grove City  BOLD  Belgrade-Brooten-Elrosa  Benson  Browerville  Eden Valley-Watkins  Holdingford  Howard Lake-Waverly-Winsted   Kerkhoven-Murdock-Sunburg  Kimball  Maple Lake  Melrose  Minnewaska  Morris Area/Chokio-Alberta  Paynesville  Pierz  Parkers Prairie  Rockford  Royalton  Sauk Centre  Upsala/Swanville  West Central Area  Yellow Medicine East  Northwest  Badger-Greenbush-Middle River  Bagley  Blackduck  Polk County West  Fertile-Beltrami  Fosston  Lake Park-Audubon  Mahnomen  New York Mills  Pillager  Pine River-Backus  Red Lake County  Red Lake  Walker-Hackensack-Akeley  North Central  Alexandria  Bemidji  Big Lake  Brainerd  Buffalo  Cambridge-Isanti  Chisago Lakes  Duluth East  Elk River  Monticello  Moorhead  North Branch  Princeton  Rocori  Rogers  St. Cloud Tech  Sartell-St. Stephen  Sauk Rapids-Rice  St. Cloud Apollo  St. Francis  St. Michael-Albertville  Willmar  Northeast  Aitkin  Barnum  Braham  Chisholm  Cloquet  Crosby-Ironton  Deer River  Duluth Denfeld  East Central  Esko  Eveleth-Gilbert  Grand Rapids  Greenway/Nashwauk-Keewatin  Hermantown  Hibbing  Hinckley-Finlayson  International Falls   Duluth Marshall  Mesabi East  Moose Lake-Willow River  Mora  Pine City  Proctor  Rush City  Two Harbors  Virginia  Midwest  Barnesville  Breckenridge  Crookston  Detroit Lakes  Dilworth-Glyndon-Felton  East Grand Forks  Fergus Falls  Frazee  Hawley  Long Prairie-Grey Eagle  Osakis  Ottertail Central  Park Rapids   Pelican Rapids  Pequot Lakes  Perham  Roseau  Staples-Motley  Thief River Falls  United North Central  Wadena-Deer Creek  Warroad  Suburban  Academy of Holy Angels  Benilde-St. Margaret's  Bloomington Jefferson  Bloomington Kennedy  Chanhassen  Chaska  DeLaSalle  Irondale  Orono  Park Center  Richfield  Robbinsdale Armstrong  Robbinsdale Cooper  Spring Lake Park  St. Louis Park  Waconia  East Metro  Apple Valley  Burnsville  Cretin-Derham Hall  Eagan  East Ridge  Eastview  Farmington  Forest Lake  Hastings  Henry Sibley  Hill-Murray  Lakeville North  Lakeville South  Mahtomedi  Mounds View  North St. Paul  Park of Cottage Grove   Rosemount  Roseville  Simley  South St. Paul  St. Thomas Academy  Stillwater  Tartan  White Bear Lake   Woodbury  West Metro  Andover  Anoka  Blaine  Centennial  Coon Rapids  Champlin Park  Eden Prairie  Edina  Hopkins  Maple Grove  Minnetonka  Osseo  Prior Lake  Shakopee  Totino-Grace  Wayzata  Twin City  Breck  Brooklyn Center  Columbia Heights  Concordia Academy  Fridley  Minneapolis Edison  Minneapolis North  Minneapolis Henry  Minneapolis South  Minneapolis Southwest  Minneapolis Washburn  Mound Westonka  New Life Academy  Providence Academy  Minneapolis Roosevelt  St. Paul Central  St. Paul Harding  Spectrum  St. Agnes  St. Anthony  St. Croix Lutheran  St. Paul Como Park  St. Paul Highland Park  St. Paul Humboldt  St. Paul Johnson  Montevideo  Norman County West  SMB  Laporte  Blue  Red  North  South  Blue  Red  White  Blue  Red  White  East  West  Sub 1  Sub 2  Sub 3  Blue  Red  Silver  White  Red  White  Blue  Red  White  Red  White  West  East  Blue  Red  White  Red  White   Blue  Gold  Maroon  Red  North  South  Blue  Gold  Red  White  East  West   North 1  North 2  South 1  South 2  Independent  Minnesota Academy for the Deaf  9-Man  Class 1A  Class 2A  Class 3A  Class 4A  Class 5A  Section 1-9M  Section 2-9M  Section 3-9M  Section 4-9M  Section 5-9M  Section 6-9M  Section 7-9M  Section 8-9M  Section 1A  Section 2A  Section 3A  Section 4A  Section 5A  Section 6A  Section 7A  Section 8A  Section 1AA  Section 2AA  Section 3AA  Section 4AA  Section 5AA  Section 6AA  Section 7AA  Section 8AA  Section 1AAA  Section 2AAA  Section 3AAA  Section 4AAA  Section 5AAA  Section 6AAA  Section 7AAA  Section 8AAA  Section 1AAAA  Section 2AAAA  Section 3AAAA  Section 4AAAA  Section 5AAAA  Section 6AAAA  Section 7AAAA  Section 8AAAA  Section 1AAAAA  Section 2AAAAA  Section 3AAAAA  Section 4AAAAA  Section 5AAAAA  Section 6AAAAA  Section 7AAAAA  Section 8AAAAA  Class 6A  Class 5A  Class 4A  Class 3A  Class 2A  Class 1A  9-Man